testy alergiczne

                  płatkowe testy alergiczne (naskórkowe)                                       

                                                zestaw testów w pliku pdf

 Objawy wyprysku rąk są często przez chorych lekceważone, a w przypadku zagrozeń zawodowych niekiedy wręcz ukrywane w związku z obawą przed, utratą
pracy. Często chorzy nie kojarzą żródta alergenu z wykonywaną pracą, poniewaz rozwój nadwrażliwości moze trwać wiele lat. Należy zaznaczyć, że na podstawie obrazu klinicznego wyprysku w obrębie rąk nie mozna określić przvczyny i mechanizmu jego powstania. Podstawą leczenia jest zarówno ustalenie czvnnika
przyczynowego, jak i jego eliminacja. Dlatego chorzy na wyprysk rąk powinni być szybko kierowani na testy kontaktowe. W ramach tej procedury pacjenci są testowani europejskim zestawem podstawowym, w skład którego wchodzą metale, składniki gumy, paragrupa żywice, podłoza maściowe, leki zewnętrzne, substancje zapachowe i konserwanty.


Testy naskórkowe wykonuję w przypadku podejrzenia alergicznego wyprysku kontaktowego. Wskazaniem do ich wykonania jest stwierdzony klinicznie wyprysk (egzema), który może występować wyłącznie w miejscu kontaktu z substancją uczulającą /np. metalem, kosmetykiem, rośliną, lekiem miejscowym/ lub może mieć charakter rozsiany /po lekach, po doustnym zażyciu alergenów np. konserwantów w pokarmach/.

Zestaw testów nakleja się na skórę pleców na 2 doby. Odczyt testu wykonuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Ograniczenia metody

Testy płatkowe (testy naskórkowe) należy wykonywać w okresie remisji choroby, na skórze zdrowej. Niektóre leki mogą powodować fałszywe odczyty w testach płatkowych. Kortykosteroidy oraz inne leki hamujące odporność komórkową powinny być odstawione na 2-3 tygodnie przed badaniem. Przed wykonaniem testórw nalezy odstawić ogólnie stosowane leki przeciwhistaminowe (na 5-7 dni). Również antybiotyki o działaniu hamującym migrację limfocytów i makrofagów (penicyliny, tetracykliny itd.) nie powinny być podawane na 2 tygodnie przed badaniem. 
 

Przeciwwskazania

 Testów nie wykonuje się na skórze zmienionej chorobowo oraz u osób w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem do wykonania testów są ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.