elektrochirurgia

Elektrokoagulacja jest sposobem chirurgicznego usunięcia tkanki przez odcięcie nożem elektrycznym. Stosujemy ją także do zamykania niewielkich, siatkowatych naczyń żylnych twarzy.

Urządzeniem wykorzystywanym do elektrokoagulacji jest lancetron. Zabieg wykonywany jest elektrodą przez którą przepływa prąd elektryczny o odpowiednich parametrach, niegroźny dla człowieka.

W dermatochirurgii elektrokoagulacją usuwać można łagodne zmiany skórne, gdy nie ma potrzeby wykonywania badania histopatologicznego. Typowymi zabiegami są tu usunięcia włókniaków i brodawek zwykłych.

 

Miejsce po usuniętej zmianie należy traktować jak niewielką ranę oparzeniową. Całkowite wygojenie miejsca poddanego zabiegowi może twać kilka do kilkunastu dni. Należy w tym czasie unikać kąpieli w basenie oraz opalania zarówno w solarium jak i słonecznego. Przy tego rodzaju zabiegach stosujemy znieczulenie miejscowe.

Elektrokoagulację stosujemy także do leczenia cery naczyniowej. Jednym z etapów tego schorzenia jest występowanie na twarzy widocznych siatek żylnych. Zamykamy je przy pomocy bardzo cienkich, złotych igieł. Igłę taką zasilamy z lancetronu prądem o odpowiednio dobranych parametrach. Zabieg wykonujemy punktowo, zaznaczając wybrane naczynia, co powoduje ich koagulację i zamknięcie.

Przeciwskazaniami do zabiegów elektrokoagulacji są:

- choroba nowotworowa,

- wszczepiony rozrusznik serca,

- zmiany zapalne skóry na obszarach poddanych zabiegowi.